Libya Build

Fuar Alanı

Tripoli Int’l Fairground

Şehir & Ülke

Trablus / Libya

Tarih

23-26 Mayıs 2022

Organizatör: ATEX
Ziyaret Saati: 11:00-19:00
Düzenleme Sayısı: 12
Katılımcı: 220
Katılım Alanı: 8.000
Ülke Sayısı: 12
Ziyaretçi Sayısı: 13.100

7 Yıllık Aranın Ardından Libya Pazarının Muhteşem Dönüşü

Libya´nın en büyük sektörel fuarı olan Libya Build, muhteşem bir dönüş yaptı. Devlet Başkanı Sn.Dabaiba tarafından açılışı yapılan fuara, Libya pazarında pay sahibi olmak isteyen tüm ülkelerin Büyükelçileri de eşlik etti. 11.si düzenelenen fuarda, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Tunus, Mısır, Cezayir başta olmak üzere 12 ülkeden 105’i yabancı toplam 220 katılımcı yer aldı. 7 yıl aradan sonra ilk kez yapılan fuar 8.000m² büyüklüğe ulaştı. Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar, 2.500´ü yabancı 13.100 kişi tarafından ziyaret edildi. Bu özellikleri ile Libya Build, yapı sektörünün buluşma noktası olmaya devam ediyor.

Libya’nın En Prestijli, En Köklü Yapı Fuarı Sizi Bekliyor

Türk ürünlerine ve firmalarına olan ilgi her zamankinden de büyük oldu. Katılımcı Türk firmaları ile görüşmek için bekeleyenler bazen kuyruk oluşturuyorlardı. Libya’da kalite-fiyat dengesi  ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler sebebiyle, Türk ürünleri yoğun ilgi görmeye devam ediyor. UFI belgeli Libyalı organizatör ATEX tarafından 12.kez düzenlecek fuara Türk Milli Katılımı yapılmaya devam edilecek! Devlet desteği ile, Libya’nın en büyük, tek uluslarası yapı fuarında yer almak için tüm koşullar olgunlaştı ve sizi bekliyor.

 

Dev Alt ve Üst Yapı Projeleri İçin Benzeri Görülmemiş Tedarik Talebi Sizi Bekliyor

2015 sonrası yıllarında yaşanan gelişmeler, Libya alt ve üst yapısında ciddi yıkıma sebep olsa da, ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklar ile, finansman sıkıntısı yaşamadan kısa sürede “yeniden-inşa” sürecinin başlaması bekleniyor. Dolayısıyla bu pazarda erkenden yerini alan firmalar, büyük bir avantaj sağlayacaklardır. Libya, Türkiye’nin dış ticaretinde en önemli 5 ülke arasında yer almaktaydı. Oluşan yeni koşullar, önceden bu pazarda rahat hareket edemeyen yeni oyuncuları da ticarete dahil etmiş oldu. Fransa ve ABD oldukça agresif bir ticarete hali hazırda başlamış durumdalar. İtalya, Almanya, Mısır ve pazardaki yerini geliştirmek isteyen Yunanistan, fuara yoğun talep gösteriyor.

 

Libya’da Dünya Standartlarında, UFI Belgeli Yapı Fuarı

Libya artık eskisinde daha büyük bir pazar; ama rekabet koşulları da daha farklı olacak. Bu pazarda yer almak ve yerinizi sağlamlaştırmak için ürünlerinizin, son tüketicilere çok iyi tanıtılması, kalite-fiyat avantajlarınızın çok net gösterilmesi gerekiyor. Bu noktada, ülkenin en köklü ve gerçek anlamda tek uluslararası yapı fuarı olan Libya Build’te yer almanın önemi daha güçleniyor.

 

Kuvvetli Siyasi Bağlar, Türk Üreticilerini Rakiplerinin Önüne Taşıyor

Kültürel ve tarihi bağların yanı sıra, kaliteli ve uygun fiyatları sebebiyle, Türk ürünleri Libya’da yoğun talep görmektedir. Gümrük vergilerindeki cazip oranlar taşımacılık koşullarının uygunluğu, Türk üreticileri için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu uygun koşullar iki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün daha da büyümesini sağlamaktadır. Ülkede yürütülen yapı faaliyetlerin %70’i Türk Müteahhit firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu durum Türk Yapı Ürünlerine talebin artışında büyük rol oynamaktadır.

Kısıtlı Alan, Yüksek Talep… Hemen Başvurun, Yerinizi Garantileyin!

LİBYA

8_13072016_99

 Resmi Adı: LİBYA DEVLETİ
 Başkenti: TRABLUS
 Yüzölçümü: 1.760.000 KM²
 Nüfusu: 6.4 MİLYON
 Resmi Dili: ARAPÇA
 Etnik Yapı: ARAP VE BERBERİ
 Dini Yapı: MÜSLÜMAN (%97), DİĞER (%3)
 Para Birimi: LİBYA DİNARI (1 USD = 1,37 DİNAR)
 Başlıca Şehirler: BİNGAZİ, MİSURATA, SİRTE
 Sınır Komşuları: TUNUS, CEZAYİR, MISIR, ÇAD, NİJER, SUDAN

Ekonomi

Küçük nüfusu ve enerji sektöründen elde edilen gelirler sayesinde kişi başına düşen milli gelir bakımından Afrika’nın en zengin ülkelerinden birisi olan Libya’nın ekonomisinin temel belirleyicisi hidrokarbonlardır (petrol, doğalgaz). Ülkenin ihracat gelirlerinin %98’ini, GSMH’nin %25’ini ve devlet gelirlerinin %90’ını hidrokarbonlar oluşturmaktadır. Tüm hizmetlerin devlet tarafından yürütüldüğü Libya’da, 2007’den itibaren özelleştirmeler gerçekleştirilmiştir. Özellikle bankacılık sektöründe yabancı yatırım çekilmeye çalışılmış, bu politika neticesinde 2007 ve 2008’de 5 kamu bankasının ikisi yabancı yatırımcılarca satın alınmıştır. Kalan üç bankanın ikisi ilerde özelleştirilmek üzere tek çatıda birleştirilmiştir. 2010 yılından itibaren yabancı bankaların ülkede faaliyet göstermesine izin verilmiştir. Libya’ya uygulanan yaptırımların kalkması ile birlikte hükümet yeni petrol ve gaz projelerini yabancı yatırıma açmıştır.

Güvenlik Konseyinin 2011 yılında gerçekleştirdiği müdahale sonrası, Kaddafi devrilmiş ancak yaşanan iktidar mücadelesi neticesinde çatışmalar devam etmiştir. Yaşanan çatışmaların neticesinde ülkenin altyapısı ağır yaralanmıştır. Ülkenin tekrar huzura kavuşması ile birlikte, özellikle yapı sektöründe yarım kalmış projelerin yanı sıra yeni dev altyapı projelerinin hızla hayata geçirileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Türkiye’den Libya’ya ihraç edilen başlıca ürünler: prefabrik yapılar, jeneratörler, alüminyum, transformatörler, demir-çelik, kablo, mermer, traverten, kapı pencere işleme makineleri, elektrik panelleri, inşaat malzemeleridir.

Genel Kültür

Ülkenin asıl yerlileri Berberi kabilelerdir. Ancak Antik çağlardan bu yana bilinen tarihinde ülkeye Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender’in orduları, Ptolemaus hanedanı ve Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ile Osmanlılar hâkim olmuşlardır. Trablus, esas olarak Kartaca’ya bağlı Fenikeli bir grup koloni idi. Üç büyük şehir (Yunanca Tri: üç, polis: şehir) Oea, Sabrata ve Leptis Magna, Fenikelilerce kurulmuştu. MÖ 7. yüzyılda burası, Roma’nın Kartaca devletine son verdiği Punik savaşlarından sonra diğer Kartaca toprakları gibi Romalılar’ın eline geçti. Roma ikiye ayrılınca, Libya Doğru Roma’nın elinde kaldı.

647 yılında ise Abdullah ibn el-Sa’ad komutasındaki Arap İslam orduları Libya’ya girerek Bizanslıları mağlup etti. Trablus ve Sirenayka Halife’ye bağlanmakla birlikte Bizanslılara bağlı yöneticiler bölgeyi yönetmeye devam ettiler. 1146’da Sicilyalı Normanlar Trablus’u istila etti. 14. ve 15. yüzyıllarda İslam egemenliğinden sonra, 16.yüzyılda İspanyol yönetimine geçti.

Bölge 1553’te, Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Turgut Reis tarafından fethedildi. 1611 yılına kadar, paşalar tarafından yönetildi. 1611 yılında dayılık sistemi geldi. Osmanlı Devleti’nin zayıflamasına paralel olarak, Dayılar daha bağımsız hareket etmeye başladı. Osmanlılar 1835 yılında Libya’daki kontrolü yeniden sağlayarak burayı merkezi yönetime bağladılar.

Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıfladığı dönemde, 1911’de İtalyanlar bölgeyi işgal ettiler. Trablusgarp Savaşı akabinde yapılan Uşi Antlaşması ile Libya’daki fiili Osmanlı hâkimiyeti sona ermekle birlikte, hukuken Osmanlı’ya bağlılığı benimsendi. Ülkeyi işgal eden İtalyanlara karşı Mustafa Kemal, Enver Paşa ve diğer kimi Osmanlı subaylarının örgütlediği milis kuvvetleri uzun zaman direnç gösterdi. Ancak her türlü üstünlüğe sahip olan İtalya ülkenin tamamını kontrol etmeyi başardı.

Bu dönemde İtalyan sömürgeciliğine karşı Ömer Muhtar tarafından başlatılan direniş hareketi ise Ömer Muhtar’ın yakalanarak idam edilmesi sonucunda başarısızlığa uğradı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge Fransa ve Birleşik Krallığa bırakıldı. Birleşmiş Milletler 1949’da Libya’nın bağımsız bir ülke olması gerektiği kararını aldı. Görüşmelerde Libya’yı, 1920’lerden beri İtalyanlarla mücadele etmiş olan, sonrasında Mısır’a sürgüne giden Şeyh İdris temsil etti. 1951’de Libya bağımsızlığını kazandı ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla bağımsızlığa kavuşan ilk ülke oldu. İdris ülkenin kralı oldu.

1969’da, ordunun genç subaylarından Muammer Kaddafi bir grup subayla birlikte Kral İdris’e karşı bir darbe yaptı. Monarşi sona erdirildi ve Libya Arap Cemahiriyesi kuruldu. Kaddafi, o tarihten sonra kendisinin “Üçüncü Evrensel Teori” dediği, Sosyalizm ve İslam karışımı bir politik rejimi izledi. 1990’lı yıllardan itibaren Lokerbie faciası gerekçesiyle Amerika’nın ve uluslararası toplumun sürdürdü ambargo 1969’dan itibaren sürdürülen kalkınma hamlesine darbe vurdu.

Güvenlik Konseyi’nin kararına dayanarak Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önderliğinde Libya’ya karşı 18 Mart 2011 akşamı havadan askeri operasyon başlattı ve halk 22 Ağustos 2011’de Kaddafi’yi devirdi.

FUAR BİLGİSİ
Fuar Alanı

Tripoli Int’l Fairground

Şehir & Ülke

Trablus / Libya

Tarih

23-26 Mayıs 2022

Organizatör: ATEX
Ziyaret Saati: 11:00-19:00
Düzenleme Sayısı: 12
Katılımcı: 220
Katılım Alanı: 8.000
Ülke Sayısı: 12
Ziyaretçi Sayısı: 13.100

7 Yıllık Aranın Ardından Libya Pazarının Muhteşem Dönüşü

Libya´nın en büyük sektörel fuarı olan Libya Build, muhteşem bir dönüş yaptı. Devlet Başkanı Sn.Dabaiba tarafından açılışı yapılan fuara, Libya pazarında pay sahibi olmak isteyen tüm ülkelerin Büyükelçileri de eşlik etti. 11.si düzenelenen fuarda, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Tunus, Mısır, Cezayir başta olmak üzere 12 ülkeden 105’i yabancı toplam 220 katılımcı yer aldı. 7 yıl aradan sonra ilk kez yapılan fuar 8.000m² büyüklüğe ulaştı. Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar, 2.500´ü yabancı 13.100 kişi tarafından ziyaret edildi. Bu özellikleri ile Libya Build, yapı sektörünün buluşma noktası olmaya devam ediyor.

Libya’nın En Prestijli, En Köklü Yapı Fuarı Sizi Bekliyor

Türk ürünlerine ve firmalarına olan ilgi her zamankinden de büyük oldu. Katılımcı Türk firmaları ile görüşmek için bekeleyenler bazen kuyruk oluşturuyorlardı. Libya’da kalite-fiyat dengesi  ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler sebebiyle, Türk ürünleri yoğun ilgi görmeye devam ediyor. UFI belgeli Libyalı organizatör ATEX tarafından 12.kez düzenlecek fuara Türk Milli Katılımı yapılmaya devam edilecek! Devlet desteği ile, Libya’nın en büyük, tek uluslarası yapı fuarında yer almak için tüm koşullar olgunlaştı ve sizi bekliyor.

 

Dev Alt ve Üst Yapı Projeleri İçin Benzeri Görülmemiş Tedarik Talebi Sizi Bekliyor

2015 sonrası yıllarında yaşanan gelişmeler, Libya alt ve üst yapısında ciddi yıkıma sebep olsa da, ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklar ile, finansman sıkıntısı yaşamadan kısa sürede “yeniden-inşa” sürecinin başlaması bekleniyor. Dolayısıyla bu pazarda erkenden yerini alan firmalar, büyük bir avantaj sağlayacaklardır. Libya, Türkiye’nin dış ticaretinde en önemli 5 ülke arasında yer almaktaydı. Oluşan yeni koşullar, önceden bu pazarda rahat hareket edemeyen yeni oyuncuları da ticarete dahil etmiş oldu. Fransa ve ABD oldukça agresif bir ticarete hali hazırda başlamış durumdalar. İtalya, Almanya, Mısır ve pazardaki yerini geliştirmek isteyen Yunanistan, fuara yoğun talep gösteriyor.

 

Libya’da Dünya Standartlarında, UFI Belgeli Yapı Fuarı

Libya artık eskisinde daha büyük bir pazar; ama rekabet koşulları da daha farklı olacak. Bu pazarda yer almak ve yerinizi sağlamlaştırmak için ürünlerinizin, son tüketicilere çok iyi tanıtılması, kalite-fiyat avantajlarınızın çok net gösterilmesi gerekiyor. Bu noktada, ülkenin en köklü ve gerçek anlamda tek uluslararası yapı fuarı olan Libya Build’te yer almanın önemi daha güçleniyor.

 

Kuvvetli Siyasi Bağlar, Türk Üreticilerini Rakiplerinin Önüne Taşıyor

Kültürel ve tarihi bağların yanı sıra, kaliteli ve uygun fiyatları sebebiyle, Türk ürünleri Libya’da yoğun talep görmektedir. Gümrük vergilerindeki cazip oranlar taşımacılık koşullarının uygunluğu, Türk üreticileri için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu uygun koşullar iki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün daha da büyümesini sağlamaktadır. Ülkede yürütülen yapı faaliyetlerin %70’i Türk Müteahhit firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu durum Türk Yapı Ürünlerine talebin artışında büyük rol oynamaktadır.

Kısıtlı Alan, Yüksek Talep… Hemen Başvurun, Yerinizi Garantileyin!

ÜLKE BİLGİSİ

LİBYA

8_13072016_99

 Resmi Adı: LİBYA DEVLETİ
 Başkenti: TRABLUS
 Yüzölçümü: 1.760.000 KM²
 Nüfusu: 6.4 MİLYON
 Resmi Dili: ARAPÇA
 Etnik Yapı: ARAP VE BERBERİ
 Dini Yapı: MÜSLÜMAN (%97), DİĞER (%3)
 Para Birimi: LİBYA DİNARI (1 USD = 1,37 DİNAR)
 Başlıca Şehirler: BİNGAZİ, MİSURATA, SİRTE
 Sınır Komşuları: TUNUS, CEZAYİR, MISIR, ÇAD, NİJER, SUDAN

Ekonomi

Küçük nüfusu ve enerji sektöründen elde edilen gelirler sayesinde kişi başına düşen milli gelir bakımından Afrika’nın en zengin ülkelerinden birisi olan Libya’nın ekonomisinin temel belirleyicisi hidrokarbonlardır (petrol, doğalgaz). Ülkenin ihracat gelirlerinin %98’ini, GSMH’nin %25’ini ve devlet gelirlerinin %90’ını hidrokarbonlar oluşturmaktadır. Tüm hizmetlerin devlet tarafından yürütüldüğü Libya’da, 2007’den itibaren özelleştirmeler gerçekleştirilmiştir. Özellikle bankacılık sektöründe yabancı yatırım çekilmeye çalışılmış, bu politika neticesinde 2007 ve 2008’de 5 kamu bankasının ikisi yabancı yatırımcılarca satın alınmıştır. Kalan üç bankanın ikisi ilerde özelleştirilmek üzere tek çatıda birleştirilmiştir. 2010 yılından itibaren yabancı bankaların ülkede faaliyet göstermesine izin verilmiştir. Libya’ya uygulanan yaptırımların kalkması ile birlikte hükümet yeni petrol ve gaz projelerini yabancı yatırıma açmıştır.

Güvenlik Konseyinin 2011 yılında gerçekleştirdiği müdahale sonrası, Kaddafi devrilmiş ancak yaşanan iktidar mücadelesi neticesinde çatışmalar devam etmiştir. Yaşanan çatışmaların neticesinde ülkenin altyapısı ağır yaralanmıştır. Ülkenin tekrar huzura kavuşması ile birlikte, özellikle yapı sektöründe yarım kalmış projelerin yanı sıra yeni dev altyapı projelerinin hızla hayata geçirileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Türkiye’den Libya’ya ihraç edilen başlıca ürünler: prefabrik yapılar, jeneratörler, alüminyum, transformatörler, demir-çelik, kablo, mermer, traverten, kapı pencere işleme makineleri, elektrik panelleri, inşaat malzemeleridir.

Genel Kültür

Ülkenin asıl yerlileri Berberi kabilelerdir. Ancak Antik çağlardan bu yana bilinen tarihinde ülkeye Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender’in orduları, Ptolemaus hanedanı ve Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ile Osmanlılar hâkim olmuşlardır. Trablus, esas olarak Kartaca’ya bağlı Fenikeli bir grup koloni idi. Üç büyük şehir (Yunanca Tri: üç, polis: şehir) Oea, Sabrata ve Leptis Magna, Fenikelilerce kurulmuştu. MÖ 7. yüzyılda burası, Roma’nın Kartaca devletine son verdiği Punik savaşlarından sonra diğer Kartaca toprakları gibi Romalılar’ın eline geçti. Roma ikiye ayrılınca, Libya Doğru Roma’nın elinde kaldı.

647 yılında ise Abdullah ibn el-Sa’ad komutasındaki Arap İslam orduları Libya’ya girerek Bizanslıları mağlup etti. Trablus ve Sirenayka Halife’ye bağlanmakla birlikte Bizanslılara bağlı yöneticiler bölgeyi yönetmeye devam ettiler. 1146’da Sicilyalı Normanlar Trablus’u istila etti. 14. ve 15. yüzyıllarda İslam egemenliğinden sonra, 16.yüzyılda İspanyol yönetimine geçti.

Bölge 1553’te, Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Turgut Reis tarafından fethedildi. 1611 yılına kadar, paşalar tarafından yönetildi. 1611 yılında dayılık sistemi geldi. Osmanlı Devleti’nin zayıflamasına paralel olarak, Dayılar daha bağımsız hareket etmeye başladı. Osmanlılar 1835 yılında Libya’daki kontrolü yeniden sağlayarak burayı merkezi yönetime bağladılar.

Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıfladığı dönemde, 1911’de İtalyanlar bölgeyi işgal ettiler. Trablusgarp Savaşı akabinde yapılan Uşi Antlaşması ile Libya’daki fiili Osmanlı hâkimiyeti sona ermekle birlikte, hukuken Osmanlı’ya bağlılığı benimsendi. Ülkeyi işgal eden İtalyanlara karşı Mustafa Kemal, Enver Paşa ve diğer kimi Osmanlı subaylarının örgütlediği milis kuvvetleri uzun zaman direnç gösterdi. Ancak her türlü üstünlüğe sahip olan İtalya ülkenin tamamını kontrol etmeyi başardı.

Bu dönemde İtalyan sömürgeciliğine karşı Ömer Muhtar tarafından başlatılan direniş hareketi ise Ömer Muhtar’ın yakalanarak idam edilmesi sonucunda başarısızlığa uğradı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge Fransa ve Birleşik Krallığa bırakıldı. Birleşmiş Milletler 1949’da Libya’nın bağımsız bir ülke olması gerektiği kararını aldı. Görüşmelerde Libya’yı, 1920’lerden beri İtalyanlarla mücadele etmiş olan, sonrasında Mısır’a sürgüne giden Şeyh İdris temsil etti. 1951’de Libya bağımsızlığını kazandı ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla bağımsızlığa kavuşan ilk ülke oldu. İdris ülkenin kralı oldu.

1969’da, ordunun genç subaylarından Muammer Kaddafi bir grup subayla birlikte Kral İdris’e karşı bir darbe yaptı. Monarşi sona erdirildi ve Libya Arap Cemahiriyesi kuruldu. Kaddafi, o tarihten sonra kendisinin “Üçüncü Evrensel Teori” dediği, Sosyalizm ve İslam karışımı bir politik rejimi izledi. 1990’lı yıllardan itibaren Lokerbie faciası gerekçesiyle Amerika’nın ve uluslararası toplumun sürdürdü ambargo 1969’dan itibaren sürdürülen kalkınma hamlesine darbe vurdu.

Güvenlik Konseyi’nin kararına dayanarak Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önderliğinde Libya’ya karşı 18 Mart 2011 akşamı havadan askeri operasyon başlattı ve halk 22 Ağustos 2011’de Kaddafi’yi devirdi.

GÖRSELLER
Paylaş: